Čím dřevěná podlaha na terase konkuruje kamenné dlažbě
Jak je to s životností
Někteří zájemci o výstavbu podlahové krytiny venkovní terasy upouští od dřevěného povrchu z důvodu krátké životnosti a tím pádem i zbytečně vysokých nákladů. Mnozí z nich jsou však nedostatečně informováni o vhodných materiálech, jejich povrchové úpravě a koneckonců i o samotné technologii správné pokládky.
Pokud totiž vsadíte nesmrková či borová prkna, nemůžete očekávat, že vydrží déle, než pět až osm let. Z tohoto důvodu se využívají exotické velmi hutné dřeviny, anebo velmi dobrou volbou může být i sibiřský modřín. U těchto materiálů počítejte za příznivých okolností i s životností delší, než 25 let.
A co znamenají ty příznivé okolnosti? Je to především vhodný impregnační nátěr např. speciálním olejem a zároveň montáž s distančními podložkami na terasu a s využitím nerezových vrutů a rektifikačních terčů, s nimiž lépe zabezpečíte dřevo před napadením hnilobou.
A co vzhled
Vzhled podlahových krytin je obecně jedním z nejdůležitějších aspektů jejich výstavby a ne každá krytina do našich představ zapadne, aby nám vyhovovala i po estetické stránce. U venkovních teras se nejčastěji setkáváme s keramickou dlažbou, s kamennou dlažbou a různými modifikacemi betonových dlaždic nebo plastických hmot. Co se týče vzhledu, je nejlépe na tom obvykle přírodní kámen, působí přirozeně, ovšem velmi záleží na jeho kresbě, zrnitosti, a zejména barvě a tvaru obkladů. Nevhodně volený lámaný kámen s většími spárami může vypadat příliš hrubě, tmavě šedé odstíny zas mohou působit emotivně poměrně depresivně. Relativně dobře je na tom pískovec, díky jeho teplým barevným odstínům, ovšem je velmi pórovitý a náchylný na usazování mechů, lišejníků a řas.
V tomto směru je ve značné výhodě přírodní dřevo. Převládají tu, stejně jako u pískovce, teplé barvy, a ty mají neuvěřitelně pozitivní vliv na tzv. biorezonanci, tedy na naši energetickou auru. Navozují pocit nesmírného klidu, pohodové atmosféry a bezpečného zázemí. Vzhled přírodního dřeva je pokaždé spojován s pocitem atraktivity až luxusu, jen si vybavte, jak na vás působí kvalitní nábytek z dřevěného masivu v porovnání s odýhovanou dřevotřískovou náhražkou.