Nástup do školky přináší stres nejen dítěti, ale i matce
Řada rodičů a především maminek na mateřské dovolené, se nemůže dočkat okamžiku, kdy své dítě přihlásí do mateřské školy, ve které najde nejen vyžití a zábavu, na kterou maminka doma už nestačila, ale i řád, pravidla a kamarády, kteří jsou pro psychický vývoj dítěte nesmírně podstatní.
Najdou se ale i maminky, které se přihlášce do mateřské školy vyhýbají obloukem a mají strach nejen ze začlenění jejich dítěte do kolektivu, ale především i z toho, jak to bez něho doma zvládnou.
Je sobecké chtít mít dítě jen pro sebe?
Mnoho maminek má se svým dítětem zvláštní pouto, díky kterému je jejich vztah pevný a natolik emočně založený, že se nechtějí od svého potomka nechat odpoutat. Takové maminky nenechávají dítě na hlídání (a to ani rodinným příslušníkům) a prakticky bez něho nebyly nikdy nikde samy.
O to více je pro ně představa, že by najednou měly jejich pouto přerušit kontaktem s novými lidmi a prostředím natolik stresující, že to neumí ustát.
Není sobecké chtít být se svým dítětem jen osamotě a užívat si jeho růst do posledních možných chvilek, ale za egoistické se dá pokládat to, že svému dítěti brání v možnostech, které můžou příznivě ovlivnit průběh jeho dětství.
Školka je pro dítě z každého hlediska aktivum!
Malé dítě, které ještě nechodí do školky, nemá ponětí o tom, jestli by se mu v tomto zařízení líbilo, a jestli by mu chybělo.
Pokud však svému dítěti nedáte možnost, aby poznalo nepoznané, rozhodně ho připravíte o zásadní část jeho dětství.
Dítě nemůže být jen s maminkou, do určité míry potřebuje i volnost a zařízení, ve kterém se naučí mnohem více než to, co byste mu dala doma vy sama. Kvůli jeho potřebám se musíte odpoutat od vaší zaujatosti vůči jeho lásce k vám, která je bezpochyby bezmezná a dát mu šanci na to, aby si užilo stejné množství zábavy a zážitků, jaké mají jeho vrstevníci. Takové vzpomínky (hlavně ze školky), můžou být v jeho dospělosti skutečně nejvíce ceněné.
Co školka vašemu dítěti dá a proč byste neměly váhat nad její volbou?
1. Dítě vidí ve školce hlavně mnoho vyžití a hraní, takže nástup do tak příjemného prostředí, které připomíná velké hračkářství a hřiště, ho láká za všech okolností.
2. Nové děti, se kterými může trávit spoustu času, budování přátelství a vymýšlení rošťáren je přesně to, co v jeho útlém věku potřebuje.
3. Učení, tvůrčí činnosti, výlety a kolektivní začlenění, je pro dítě nepostradatelné v jeho rozvoji a dospívání, včetně přípravy na školu.
4. I změna jídelníčku díky novému způsobu vaření, pomáhá některým velkým „nejedlíkům“ přijít na chuť k jídlu a díky velké realizaci i největším „nespavcům“ naučit se k odpolednímu spánku. A v neposlední řadě dětem, které se nechtějí pořád rozmluvit, rozvoj a posun v jejich řeči k lepšímu.